חדשות בשורה
Home » משפט כללי » עבירות סמים לאנשי קבע
עבירות סמים לאנשי קבע
עבירות סמים - lawnow

עבירות סמים לאנשי קבע

רצינו לשתף אתכם בכמה הגיגים אודות עבירות סמים לאנשי קבע שנתקלנו בהן

חייל? איש קבע? גם אם אתה נהנה מדי פעם לשבת עם חבריך ולעשן סמים קלים, כדאי שתדע שהמערכת הצבאית במדינת ישראל מתייחסת בחומרה לכל העניין של עישון סמים בדרך קבע. לפני שתהפוך זאת להרגל, כדאי שתיקח בחשבון כיצד הצבא מתייחס לעבירות סמים אצל אנשי קבע וחיילים באופן כללי. כל זאת ועוד במאמר שלפניך.

מדיניות הצבא ביחס לעבירות סמים

ככלל, חייל צה"ל או איש מילואים יכול לעמוד לדין על עבירות סמים במערכת האזרחית או  במערכת הצבאית. כשההבדל בין השתיים הוא הפער ביחס לעבירות הקשורות לסמים המוגדרים "קלים" על פי חוק. בעוד שבמערכת האזרחית חייל או איש מילואים כלל לא יעמוד לדין על עבירות מסוג זה, מי שנשפט במערכת הצבאית "זוכה" למדיניות נוקשה במיוחד, כשעל כל עבירה מוגש כתב אישום ועונש מאסר בהתאם לחומרת המעשה. עבירות סמים בצבא מתייחסות הן למקרים בהם נעשה שימוש ישיר בסם (עישון בפועל) והן לסיטואציות הקשורות לסמים באופן עקיף (סחר בסמים, אחזקת כלים שנועדו למטרות סחר בסמים ועוד).

כדי להמחיש עד כמה העניין חמור בעיני המערכת הצבאית, נבחן את העונשים שמקבל חייל או איש הקבע בגין שימוש בסמים באופן ישיר או עקיף: הורדת רמת הסיווג הביטחוני, שלילת רישיון הנהיגה וכמובן סיכוי למאסר בפועל.

ראוי לציין כי הסיבה שהמערכת הצבאית נוקטת בקשיחות רבה בכל הנוגע לתחום זה, הוא הניגוד שיש בין שימוש בסמים לבין הערכים שמעוניין צה"ל להנחיל. כל חייל המשרת באופן סדיר בצה"ל או במסגרת שירות מילואים חייב לחוש אחריות על שירותו הצבאי ולבצע משימות מורכבות ומאתגרות במסגרת תקופת השירות. מובן מאליו שאדם לא יכול לחוש אחריות כשאינו מרוכז או כשהוא עסוק בדמיונות (דוגמת אלו שנחשף אליהם לאחר השימוש בסם).

עבירות סמים לאנשי קבע – מי יכריע?

כאמור, חייל או איש קבע שעברו עבירה הקשורה לסמים באופן ישיר או עקיף יכולים לעמוד לדין בבית דין צבאי או אזרחי. היועץ המשפטי לממשלה יוכל מתוקף תפקידו להעביר את הדיון למערכת האזרחית, אך צה"ל מצדו יעדיף להשאיר אותו במערכת הצבאית.

עם היוודע המקרה, ייחקר החייל או איש הקבע במשטרה הצבאית החוקרת שתסייע לגורמים הרלוונטיים להכריע באשר להשלכות הצפויות בעקבות המעשה.

הסתבכתי כהוגן – ומה עכשיו?

כל חייל או איש קבע שחשוד בעבירות סמים או בסיוע לעבירה כזו חייב לדעת שכתב האישום המופנה כלפיו עלול לפעול לרעתו בשלב מאוחר יותר של החקירה, גם אם כרגע הוא לא רואה זאת בפועל. כדי להתמודד עם המצב הזה ולצאת ממנו כשידכם על העליונה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי המתמחה בסיוע לאנשי קבע שהסתבכו עם עבירות סמים. איש מקצוע מתאים יפעל לטובתכם ויסייע לכם לצמצם את הנזק ולטהר את שמכם.

 

המידע אינו מהווה אסמכתא משפטית ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי.

לא ניתן להגיב כרגע.

חזרה למעלה