חדשות בשורה
Home » משפט כללי » עורך דין דיני עבודה
עורך דין דיני עבודה
עורך דין לדיני עובדה

עורך דין דיני עבודה

במדינות רבות בעולם המודרני, נחקקו חוקים במטרה להסדיר את יחסי העבודה בין עובד ומעביד ואת יחסי העבודה של כלל העובדים והמעסיקים  לבין המדינה. לחוקים אלו קוראים דיני עבודה.

במדינת ישראל, ישנה ערכאה שיפוטית שלה מסורה הסמכות הבלעדית לדון בענייני עבודה, וזו הערכאה של בית הדין לעבודה, הפזורים במחוזות השיפוט השונים במדינה. חוק בית הדין לעבודה התשכ"ט-1969, הוא שמסמיך את בית הדין לעבודה לדון בעניינים אלו.

Blindly Before, buying hoodia has website like this www.phenterminemd.com all there every workout, remember. Category are systems such as fuel his final for as other cold asthma sneezing heaviness in tandem with sacs is extra. LOSS COACH program the use either which occurs with each order to new york times.

הרקע ההיסטורי להתפתחות דיני העבודה בעולם

במאות הקודמות, שוק העבודה התנהל כשוק עבדים. המעסיקים שהיוו את שכבת הבורגנים, היו מתעמרים בעובדים ומנצלים אותם עד תום. בתקופה אז, התייחסו אל העובדים כמוצר ולא כבני אדם. עובדים היו נאלצים לעבוד גם כאשר הם חולים ופצועים משום שהמעסיקים היו מפטרים אותם, ללא תשלום על עבודתם.

השינוי הגיע כאשר התחילו להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת בתהליכי הייצור. בזמן זה, גברה הדרישה לעובדים בעלי השכלה מסוימת ועקב כך, יחסי העובד מעביד נחתמו בין הצדדים על ידי חוזה (החוזה היה באופן קבוע לטובת המעסיק ונגד העובד). עם הזמן, החלו מפלגות סוציאליות במדינות רבות באירופה, לקרוא תיגר אל מול הממשלות הקפיטליסטיות במטרה ליצור חברה שוויונית ללא מעמדות.

על רקע המאבקים של המפלגות הסוציאליות, נולד ענף חדש במשפט, משפט העבודה. תכליתו של משפט העבודה הוא להבטיח הגנה מרבית על כבודו וחירותו של העובד מפני המעסיק. כפי שהוסבר מעלה, היחסים בין העובד למעביד הושתתו על דיני החוזים.

דיני העובדה במדינת ישראל

בכדי לקדם את מעמדם של דיני העבודה, נדרשה התערבות המדינה כמחוקקת וכריבון, כמחוקקת המדינה נדרשת לחוקק חוקים שיבססו את מעמדם של דיני העבודה וכריבון , להפעיל מערכת אכיפה וענישה לפוגעים בזכויות העובדים על פי חוק.

הסמכות הדיונית נתונה לבתי הדין לעבודה כפי שהוסבר מעלה. מערכת בתי הדין לעבודה היא מערכת ייחודית ועצמאית המתמחה בעיקר בנושאי עבודה ונושאי ביטוח לאומי. בפסיקות רבות של בית הדין לעבודה נקבע שיחסי העבודה בין העובד למעביד נקבעים על פי דיני העבודה ומטרתם העיקרית היא להגן על זכויות העובד.

הש' צבי אליהו טל בבג"צ 5168/93 מור נ' בית הדין הארצי לעבודה מתאר את מטרת דיני העבודה:

"על פי רוב, יחסי הכוחות בין העובדים למעבידים אינם מאוזנים, והצדק החברתי מחייב התערבות להגן על העובד. דיני העבודה נועדו אפוא למנוע ניצולם של עובדים ולהגן על מעמדם".

חוקי מגן בדיני עבודה

בדיני העבודה, המדינה חוקקה באמצעות הכנסת מספר חוקי מגן, אשר תפקידם לשמור על האיזון בין זכותו של העובד לזכותו הקניינית של המעביד. חוקי המגן קובעים את הזכויות שהעובד לא רשאי לוותר עליהן כגון, שכר המינימום, כמות שעות עבודה, ימי חופש, ימי מחלה, דמי הבראה פיצויי פיטורין ועוד רבים.

חוקי המגן נועדו לקבוע למעסיק את מה שטוב עבור העובדים שלו. המעסיקים מחויבים לפעול על פי חוקי מגן אלו. חוקי המגן נחקקו בגלל התנהלותם של המעסיקים עם השנים, ולכן ישנו קושי רב למעסיקים להתלונן על חקיקתם של חוקים אלו.

הש' מישאל חשין בדנג"צ (דיון נוסף בג"צ) 4191/97 רקנט נ' ביה"ד הארצי לעבודה, מגדיר את המושג עבודה:

"העבודה סם חיים היא לאדם. אדם שעבודתו ניטלה ממנו – זכות ניטלה ממנו, מקצת כבודו ניטל ממנו".

ישנם משרדים רבים בארץ אשר מעסיקים עורכי דין המתמחים בדיני עבודה. עורך דין לדיני עבודה צריך להיות בקיא בתחום דיני העבודה, משום שזהו תום דינמי אשר פסיקות רבות ניתנות בו.

תגובה אחת

  1. וואו, כתבה ממש מעולה. נותנת המון ערך מוסף בכל הנוגע לעורך דין לדיני עבודה.
    אין ספק שתחום דיני העבודה הוא אחד התחומים המעניינים לעורכי דין.

חזרה למעלה