חדשות בשורה
Home » משפט כללי » עורך דין תעבורה
עורך דין תעבורה
עורך דין לדיני תעבורה

עורך דין תעבורה

דיני התעבורה הנם תחום משפטי, העוסק בכללי התחבורה. בישראל, דיני התעבורה הם ענף של המשפט הפלילי ולכן חל עליהם סדר הדין הפלילי. מקורותיו של החוק מתחלקים למספר www.essay-it.com חלקים:

1. פקודת התעבורה – החקיקה הראשית של דיני התעבורה, אשר מתייחסת בחלקה לכל נושא הענישה וסמכותו של בית המשפט לתעבורה.
2. תקנות התעבורה – חקיקת משנה לפקודה.
3. עבירות תעבורה – עבירות מתחום דיני ה עונשין, המאופיינות כעבירות מסוג אחריות קפידה (הוכחת היסוד העובדתי ללא הוכחת היסוד הנפשי).
4. פסיקה בנושא תעבורה.

פסילת נהג מנהיגה בכביש

במדינת ישראל, ישנן שתי רשויות היכולות להרחיק נהגים מנהיגה בכביש:
1. משרד הרישוי – פסילת נהג מנהיגה בכביש מטעמים בריאותיים. פסילת נהג מכוח סעיף 56 לפקודת התעבורה בגין הגדרת נהג מסוכן לפי הקריטריונים המצויים בסעיף. פסילה של נהג מנהיגה בכביש, עקב צבירה של נקודות.
2. בית משפט – במקרים מסוימים, רשאי בית משפט לפסול רישיון של נהג.
3. משטרה – במקרים מסוימים, רשאי שוטר בדרגת קצין, לפסול נהג פסילה מנהלית.

סמכויות השופט והשוטר בדיני תעבורה

סמכויותיו הענייניות של שופט תעבורה בישראל, מוגדרות בסעיף 25 לפקודת התעבורה. לשופט תעבורה יש את הסמכות לדון בעבירות לפי פקודת התעבורה ותקנותיה, לפי סעיפים מסוימים של חוק ביטוח רכב מנועי, לפי סעיפים מסוימים מחוק העונשין ועבירות ספציפיות המנויות בסעיף 25 לפקודה. לשופט תעבורה יש סמכות של שופט בית משפט שלום לפי סעיף 25(ד) לפקודת התעבורה. בנוסף, בסמכותו של שופט תעבורה, לדון בהליכים מנהליים אש בוצעו על ידי רשות הרישוי או קצין משטרה.
גם לשוטר יש סמכויות שונות לפי החוק. לשוטר סמכות לעכב כל נהג לבדיקת מסמכים או בדיקת אלכוהול. נהג שנוהג ללא מסמכים מזהים, בסמכותו של השוטר לדרוש מהנהג להתלוות לחקירה בתחנת המשטרה. שוטר שאינו קצין, אינו רשאי לשלול רישיון של נהג, אך באפשרותו לקחת את הרישיון ולהעניק לנהג רישיון זמני, עד לשימוע בפני קצין שבאפשרותו לשלול רישיון.

סוגי תיקים בתעבורה

תיקי תעבורה, מתחלקים למספר סוגי תיקים:
1. עבירות קנס – נהג ששילם קנס נחשב כמי שהודה ונשא בעונש, ולכן ההליך הסתיים. נהג שסבור שנגרם לו עוול או עיוות דין, רשאי לפנות לבית המשפט כדי לבטל את הקנס או לחלקו לתשלומים.
2. עבירות מסוג הזמנה לדין – רוב העבירות הללו הן עבירות מסוג עוון.
3. כתבי אישום עקב תאונת דרכים – כאשר מוגש כתב אישום בעקבות תאונה.
4. תיק פלילי – כאשר מפתח תיק פלילי בעקבות עבירות של נהיגה בפסלות, וזיוף מסמכים.

דיני התעבורה מורכבים מתחומים נוספים רבים, הקשורים לתעבורה. במדינת ישראל ישנם עורכי דין רבים המתמחים בדיני תעבורה. עורך דין לדיני תעבורה פועל על מנת להוציא את לקוחו בעונש הזעיר ביותר ואף למנוע את מתן העונש.

תגובה אחת

  1. מאמר טוב. רציתי להוסיף כי דיני התעבורה מתחדשים כל הזמן ויש לעקב אחרי זה, כדי להכיר את החוק מקרוב.
    תודה רבה על המאמר.

חזרה למעלה