חדשות בשורה
Home » משפט כללי » רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

רבים אינם יודעים כלל כי יש באפשרותם להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, ואחרים אינם בטוחים בגין מה אפשר לתבוע, אם בכלל

מה זה רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית הרי שמדובר במצב אשר הרופא שבידיו מופקד הטיפול אינו נוקט מידה מתאימה של זהירות ו\או איננו מתחשב במידע ו\או איננו מודע למידע רפואי אודות המטופל ומתוך כך נוצר נזק למטופל. חשוב לציין כי ההגדרה הבסיסית של 'רשלנות' מתייחסת לעובדה שהטעות נעשתה בתום לב, וגם אם נעשה נזק הוא נעשה שלא מתוך כוונת תחילה- ולכן אין מדובר במעשה פלילי.

המושג רשלנות רפואית בלידה הוא משפטי ולפיכך עשוי להיות חמקמק. כיצד ניתן להגדיר כי הנזק נגרם עקב רשלנות רפואית? במצב זה נדרשת התביעה להוכיח כי הרופא המטפל התעלם או לא היה מודע ליסוד העובדתי, מרכיב רפואי מסוים שבמידה והייתה התייחסות אליו אפשר והנזק לא היה נגרם כלל.

דוגמאות לרשלנות רפואית בלידה

בעת הגעתה של היולדת לבית החולים עם התחלת הלידה נעשות בדיקות שמטרתן לזהות בעיות ולא להסתמך אך ורק על הכרטיס הרפואי. אותן בדיקות עוזרות וחיוניות לגילוי וזיהוי בעיות כדי לתכנן את המשך תהליך הלידה. חוסר התייחסות, או התייחסות לא נכונה לנתונים, או אי ביצוע בדיקות כלל (נדיר) עשויים לגרום לנזק ולפיכך מצדיקים תביעה בגין רשלנות.

  best over the counter viagra

ישנו מגוון דוגמאות רחב אך כדי להקל עליכם הבאנו את המקרים היותר נפוצים:

  • הערכה לא נכונה של ניתוח קיסרי: הבדיקות המקדימות כוללות בדיקות דם, שתן, רמת סוכר בדם, משקל וגודל העובר, ועוד. במידה והממדים של העובר גדולים מן הרגיל ייתכן והדבר מצביע על צורך בניתוח קיסרי. במידה והחלטה זו לא נעשתה ייתכן והדבר יגרום לנזק לעובר שיכול היה להימנע.
  • חוסר מיומנות במשיכת התינוק: הצוות הרפואי צריך להיות מיומן במידה ומתעורר צורך לבצע משיכה של התינוק מתעלת הלידה. ישנם מקרים ובהם משיכה לא נכונה גורם לנזק לעובר בין אם מדובר בדימום תוך מוחי, פגיעה בעצבים ועוד.
  • היעדרות רופא במצבים קריטיים: ישנם מצבים בהם רק הרופא מוסמך לבצע בדיקה וטיפול. היעדרות של הרופא במצבים קריטיים כגון מצוקה של העובר, עשויה לגרום לנזק ולפיכך תביעת בגין רשלנות.

לסיכום ראוי לציין כי המושג רשלנות איננו מייחס אחריות פלילית לנתבע, אלא לעובדת חוסר מודעות ליסודות עובדתיים שיש בכוחם להשפיע על התהליך ו\או חוסר מיומנות בתהליך עצמו. מאחר והנושא הרחב הינו מתייחס למצב נפשי, חומרת האשמה איננה מקבילה לחומרת המעשה הפלילי.

 

הכותב איננו עו"ד  –  אין לראות בכתוב לעיל כהמלצה משפטית.

לא ניתן להגיב כרגע.

חזרה למעלה